Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комиловнинг 2020 йил 12 сентябрь куни Доҳа шаҳрида афғонлараро тинчлик музокараларини бошлаш маросимидаги нутқи
Ҳурматли афғонистонлик дўстлар!
Маросим қатнашчилари!
Хонимлар ва жаноблар!
Ушбу тарихий тадбирда иштирок этишга таклиф учун самимий миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Афғонлараро инклюзив музокараларнинг бошланиши Афғонистон заминида узоқ кутилган тинчлик ва барқарорлик узил-кесил ўрнатилишига хизмат қилишига ишонаман.
1. Ўзбекистон Афғонистонни азалий дўстлик ришталари, умумий тарих, дин, урф-одатлар ва анъаналар боғлаб турган яқин ва қардош мамлакат, деб ҳисоблайди.
Биз Афғонистонда барқарор тинчлик ўрнатилиши – бу бутун Марказий Осиё минтақаси учун барқарорлик ва фаровонлик гаровидир, деган нуқтаи назар тарафдоримиз.
2. Шубҳасиз, инклюзив тинчлик музокараларини барча манфаатдор томонларнинг машаққатли меҳнатисиз, муайян муроса ва ўзаро келишувга эришмасдан бошлаб бўлмас эди.
Шу сабабли, Ўзбекистон биринчилардан бўлиб Қатар пойтахти Доҳада афғонлараро музокараларнинг дастлабки босқичини ўтказиш тўғрисидаги қарорни олқишлади.
Доҳа музокаралари Афғонистондаги вазиятни сиёсий йўл билан ҳал этиш умумий жараёнининг бошланишидаги асосий босқич бўлади, деб ишонамиз.
Биз, шунингдек, мамлакатда тинчлик ўрнатиш бўйича сиёсий жараён фақат афғонларнинг ўзи ва Афғонистон халқи бошчилигида амалга оширилиши лозим, деган асосий тамойилга риоя қилиш заруратига қатъий ишонамиз.
3. Биз тинч Афғонистон умумий минтақамиз изчил тараққиёти, хавфсизлиги ва барқарорлигини таъминлашда барча қўшни мамлакатлар учун тенг ҳуқуқли шерик бўлишидан манфаатдормиз.
Ҳурматли дўстлар!
Шубҳасиз, Афғонистон бўйича Тошкент халқаро анжумани афғонлараро инклюзив музокараларни бошлаш учун халқаро саъй-ҳаракатларни сафарбар қилишга хизмат қилди.
Ўзбекистон афғонлараро тинчлик музокаралари босқичларидан бирини гўзал Самарқанд шаҳрида ташкил этишга тайёр эканини яна бир бор тасдиқлайман.
Фурсатдан фойдаланиб, биз Қатар ҳукуматига Доҳада афғонлараро тинчлик музокараларини бошлашдаги улкан саъй-ҳаракатлари учун самимий миннатдорлигимизни изҳор этамиз.

Выступление Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова на церемонии запуска прямых межафганских переговоров 12 сентября 2020 года в г.Дохе
https://www.facebook.com/DunyoIA/posts/1396191500585673
https://twitter.com/Dunyo_IA/status/1305495167634419714
Уважаемые афганские друзья!
Участники церемонии!
Дамы и господа!
Позвольте выразить искреннюю признательность за приглашение принять участие в этом историческом событии.
Уверен, что запуск инклюзивных межафганских переговоров будет способствовать окончательному установлению на земле Афганистана долгожданного мира и стабильности.
1.Узбекистан считает Афганистан близкой и братской страной, с которой нас связывают вековые узы дружбы, общность истории, религии, обычаев и традиций.
Мы исходим из того, что установление прочного мира в Афганистане - это залог стабильности и процветания всего обширного региона Центральной Азии.
2. Безусловно, запуск инклюзивных мирных переговоров был бы невозможен без кропотливой работы всех заинтересованных сторон, достижения определенного консенсуса и взаимопонимания.
Поэтому Узбекистан в числе первых приветствовал решение о проведении начального раунда межафганских переговоров в столице Катара г.Дохе.
Мы считаем, что переговоры в Дохе станут основополагающим этапом в начале общего процесса политического урегулирования ситуации в Афганистане.
Мы также твердо убеждены в необходимости соблюдения ключевого принципа - только самими афганцами и под руководством народа Афганистана должен осуществляться политический процесс по установлению мира в стране.
3. Мы заинтересованы в том, чтобы мирный Афганистан стал равноправным партнером для всех соседних стран в деле обеспечения устойчивого развития, безопасности и стабильности нашего общего региона.
Уважаемые друзья!
Вне всякого сомнения, Ташкентская конференция по Афганистану способствовала мобилизации международных усилий по запуску межафганских инклюзивных переговоров.
Хочу еще раз подтвердить готовность Узбекистана организовать один из раундов межафганских мирных переговоров в прекрасном городе Самарканде.
Пользуясь этой возможностью, мы хотим выразить искреннюю благодарность Правительству Катара за его огромные усилия в запуске мирных межафганских переговоров в Дохе.