Мутахассис фикри: Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференцияси афғонлараро тинчлик жараёнининг бошлаш нуқтаси бўлди
Доҳада (Қатар) Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш бўйича узоқ кутилган афғонлараро музокаралар бошланди. Кобул ҳукумат делегациясининг “Толибон” ҳаракати билан учрашуви Афғонистонда тинчлик ўрнатиш учун тарихий имконият сифатида баҳоланмоқда.
– Тўғридан-тўғри мулоқот сўнгги ўн йилликда биринчи бор бўлиб ўтмоқда ва афғон халқи учун тинч ҳаётни ўрнатишга ҳақиқий умид бахш этмоқда, – деди Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти етакчи илмий ходими Баҳодир Эгамов «Дунё» ахборот агентлиги мухбирига берган интервьюсида. – Музокаралар бошланиши муносабати билан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон расмий делегацияси, Қатар, АҚШ, Норвегия, Германия, Буюк Британия, Покистон, Япония ва бошқа мамлакатлар вакиллари қатнашди.
Афғонистонда тинчликка эришиш ҳақида сўз борар экан, Афғонистон вакиллари, шунингдек, Афғонистонда барқарорлик ўрнатиш жараёнларига жалб этилган мамлакатлар сиёсатчилари ва экспертлари бунда Тошкентнинг муҳим ролини алоҳида эътироф этди. Бундан ташқари, айнан Ўзбекистон Президентининг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш бўйича ташаббуслари афғон музокаралари жараёнини қайта тиклашга ва ташқи иштирокчиларнинг вазиятга бўлган муносабатини тубдан ўзгартиришга ёрдам бергани ҳақида фикр билдирилди.
Шу ўринда ҳақли савол туғилади. Хўш, қандай сабабларга кўра Ўзбекистон сиёсати юқори баҳо ва эътирофларга сазовор бўлмоқда? Урушлардан азият чеккан мамлакатда тинчликка эришишда расмий Тошкент томонидан қандай ишлар амалга оширилди? Ўзбекистон Президентининг қандай ташаббусларини мисол сифатида келтириш мумкин?
Бунга Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти етакчи илмий ходими Баҳодир Эгамов қуйидагича жавоб берди:
Биринчидан, ҳаммамизга маълумки, 2018 йилнинг март ойида Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференцияси ўтказилди. Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилган ушбу форум дунё ҳамжамиятининг Афғонистон Ислом Республикасида давом этаётган қон тўкилишига бўлган эътиборини қайтарди.
Ўша пайтда Президент Ашраф Ғани, Афғонистон тақдирига бефарқ бўлмаган деярли барча мамлакатлар ташқи ишлар вазирлари, юқори мартабали дипломатлар Тошкентдаги форумда жамланди. Афғонистондаги муросасизликни тинчлик йўли билан ҳал қилишнинг асосий тамойилларини белгилаб берган Тошкент декларацияси қабул қилинди. Бир сўз билан айтганда, форумда мамлакатда тинчликни янада мустаҳкамлаш стратегияси бўйича келишувга эришилди.
Афғонистон инқирозини тинч йўл билан ҳал қилиш учун конференциянинг ўзи ҳам, Ўзбекистон раҳбариятининг саъй-ҳаракатлари ҳам алоҳида аҳамиятга эга эканини тасдиқлаш учун Афғонистон Президенти Ашраф Ғанининг шу йил март ойи сўнгида айтган қуйидаги фикрларини келтириш ўринли: “Бундан икки йил олдин Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ўтказилган Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференцияси Афғонистон муаммосини тинч йўл билан ҳал қилиш учун сиёсий жараённи бошлаш, манфаатдор томонлар ўртасида ўзаро мақбул мулоқот шакллари ва механизмларини излашда муҳим воқеа бўлди".
АҚШнинг Афғонистон бўйича махсус вакили Залмай Ҳалилзод ҳам Тошкент конференцияси аҳамияти ҳақида гапириб, "Конференция амалдаги амалий натижаларга эришиш учун мустаҳкам пойдевор яратди", деб эътироф этди. Маълумки, айнан шу анжумандан сўнг Америка томони билан “Толибон” ўртасида тўғридан-тўғри музокаралар бошланди ва жорий йил 29 февраль куни Қатар пойтахтида АҚШ билан Толибон ўртасида шартнома имзоланди.
Унда мамлакатда тинчликка эришиш учун деярли барча муҳим шартлар – зўравонликларнинг камайиши, хорижий қўшинларнинг чиқарилиши, маҳбусларнинг озод этилиши ва афғонлараро ўзаро мулоқот бошланиши кўрсатилган эди.
Ушбу муҳим шартномани имзолаганлар, жумладан, “Толибон” ҳаракатининг Қатардаги сиёсий идораси раҳбари Мулла Бародар тинчлик жараёнини илгари суришда ёрдам бергани учун бошқа муҳим давлатлар қатори Ўзбекистонга ҳам самимий миннатдорлик билдирди.
Иккинчидан, Тошкентнинг Афғонистон йўналишидаги янгиланган сиёсати ва ташаббуслари бутун Афғонистонда – оддий халқ, расмий ҳукумат, турли сиёсий кучлар томонидан муносиб кутиб олинди.
Шуни таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон асосий афғон кучлари ва кенг аҳоли орасида ижобий обрўга эга.
Афғонистон томони Тошкентга ишонади ва ундан умидлари ҳам катта.
Покистон Глобал ва стратегик тадқиқотлар маркази мутахассиси Маҳмуд ул-Ҳасан бу муваффақиятни "Тошкентнинг Афғонистондаги сиёсати бошиданоқ амалий аҳамиятга эга формулага – Кобул билан "иқтисодий ҳамкорлик" орқали Афғонистон фуқаролари қалбини забт этиш, транспорт ва логистика ишларини муваффақиятли амалга ошириш, лойиҳалар, шунингдек, таълим дастурларини кенгайтиришга асосланган”и билан изоҳлайди.
Президент Ашраф Ғани билан шахсий ва ишончли мулоқотнинг ўрнатилгани, кўплаб масалалар бўйича тўлиқ ўзаро тушунишга эришилгани расмий Тошкент муваффақияти сабабларидан бири бўлди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Афғонистондаги бошқа ички сиёсий кучлар, жумладан, “Толибон” орасида ҳам обрўга эга. Масалан, ҳаракатнинг Қатардаги ваколатхонаси раҳбари ўринбосари Абдул Салом Ҳанафий Тошкент билан ҳамкорликка умидворлигини билдириб, "Толиблар ўз мамлакатларида тинчлик, барқарорлик ва хавфсизлик манфаатлари йўлида ташаббусларни илгари сурган Ўзбекистон Президентининг саъй-ҳаракатларини юқори баҳолайди", дея қайд этди.
Пандемиянинг оғир даврида Ўзбекистон яна бир бор ўзини афғон халқининг ҳақиқий дўсти сифатида намоён эта олгани, синовли кунларда ва қийинчиликларда уларни ёлғизлатиб қўймагани Афғонистон эътиборидан четда қолмади. Пандемия сабабли бошқа мамлакатлар Афғонистон билан чегараларини ёпган бир пайтда, Ўзбекистон афғонларга нисбатан биродарлик муносабатини намойиш этди. Ўзбекистон Президентининг қатъий тутуми туфайли чегарамиз ҳар доим барча транспорт юклари ташиш учун очиқ бўлиб келди. Озиқ-овқат маҳсулотлари, муҳим моллар, хомашё ва ёқилғи ортилган юк карвонлари Афғонистонга жўнатилиб, ушбу қийин пайтда мамлакатда меъёрий ҳаётни таъминлади.
Бундан ташқари, пандемия даврида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев бир неча бор афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш тўғрисида қарор қабул қилди. Афғонистон шимолидаги Мозори Шарифга ун, гуруч, ўсимлик мойи, шакар, болалар кийимлари, тиббий ҳимоя ва гигиена воситалари ва бошқа кўплаб маҳсулотлар етказиб берилди.
Таъкидлаш жоиз, БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш Президент Шавкат Мирзиёевга минтақада пандемиядан азият чеккан давлатларга, шу жумладан Афғонистонга саховат ёрдами кўрсатишдаги саъй-ҳаракатлари учун миннатдорлик билдирди.
Шу боис бундай вазиятда Ўзбекистон томонининг тинчлик жараёнидаги иштироки, шубҳасиз, музокараларга ижобий таъсир кўрсатиши аниқ. Небраска университетининг Афғоншунослик маркази директори Шер Аҳмадзай таъкидлаб ўтганидек, “Афғонистон ҳукумати ва халқи Президент Шавкат Мирзиёев ва унинг маъмурияти афғон масаласига алоҳида эътибор қаратаётганидан мамнун. Одамлар Ўзбекистон ҳукуматининг Афғонистон масаласидаги иштирокига ижобий муносабатда бўлмоқда".
Учинчидан, Ўзбекистон Президентининг сиёсий позицияси Афғонистонга янги нигоҳ билан қарашга, уни кенг миқёсли Марказий Осиёнинг ажралмас қисми сифатида кўриб чиқишга имкон берди.
Американинг «The Diplomat» нашри шарҳловчиси Жеймс Дюрсов Ўзбекистоннинг Афғонистондаги тинчликка қўшган ҳиссасига бағишлаб ёзган сўнгги мақоласида "Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йилда ҳокимият тепасига келиши минтақанинг Афғонистонга нисбатан қарашларини ўзгартирди ва бу мамлакатни Марказий Осиёнинг бир қисми сифатида тан олинишига ҳисса қўшди. Марказий Осиёдаги мамлакатларнинг Афғонистонни минтақа иқтисодиётига қўшилишига ёрдам бериши бу ерда ҳукуматни мустаҳкамлаб, фуқаролар урушининг олдини олишга имкон бериши мумкин", дея қайд этди.
Ўзбекистон раҳбарининг ушбу мамлакатни фақат таҳдид манбаи сифатида қабул қилишни тўхтатиш ва Афғонистонга имкониятлар нуқтаи назаридан қарашни бошлашга чақириғи халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватланди. Ҳозирги кунда Афғонистонни минтақавий иқтисодий жараёнларга жалб қилиш зарурлиги тўғрисида умумий тушунча мавжуд.
Ушбу ғоя Тошкент конференцияси, шунингдек, 2017 йил ноябрь ойида Ашхободда бўлиб ўтган Афғонистон бўйича минтақавий иқтисодий ҳамкорликнинг еттинчи конференцияси ва 2018 йил май ойида Душанбеда бўлиб ўтган терроризм ва зўравон экстремизмга қарши кураш бўйича халқаро конференция иштирокчилари томонидан қўллаб-қувватланди.
Бундан ташқари, иқтисодий ривожланиш дастурлари Афғонистонда миллий ярашувга эришиш учун бирлаштирувчи тамойил бўлиб хизмат қилиши ва Афғонистондаги вазиятни сиёсий жиҳатдан тартибга солиш жараёнининг ижтимоий-иқтисодий асосини ташкил этиши мумкин, деган тушунчага эришилмоқда.
Хусусан, Марказий Осиё бўйича етакчи немис мутахассиси Гюнтер Кнабе ана шундай фикрда. Унинг таъкидлашича, "Ўзбекистоннинг Афғонистон стратегияси иқтисодий ва сиёсий муаммоларни ҳал қилиш учун асос бўлиши мумкин ва урушлардан узоқ вақт азият чекаётган мамлакатда можарони тугатишга ёрдам беради".
Шу боис айтиш мумкин, бугунги кунда пайдо бўлаётган вазиятдан фойдаланиб, тинчлик жараёнининг давомийлиги ва тараққиётини таъминлаш, зиддиятли томонларни яраштиришга қаратилган саъй-ҳаракатлар билан бир қаторда, Афғонистоннинг иқтисодий келажагига сармоя киритишни бошлаш, Афғонистон ичидаги қарама-қаршиликнинг барча иштирокчиларига тинч ижодий меҳнат ва минтақавий ҳамкорликнинг ҳақиқий самараларини кўрсатиш жуда муҳимдир.
Ўзбекистон Президенти томонидан амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар айнан шу мақсадларга эришишга қаратилган ва афғонлараро ярашувни ривожлантириш, келажакда Афғонистонда тинчлик ўрнатиш учун жуда муҳимдир.

Эксперт ИСМИ: Ташкентская международная конференция по Афганистану стала отправной точкой в процессе запуска межафганского мирного процесса
В г.Дохе (Катар) вчера дан старт долгожданным межафганским переговорам по установлению мира и стабильности в Афганистане. Встреча правительственной делегации Кабула с Движением «Талибан» в Дохе уже названа «исторической возможностью для мира в Афганистане».
«Прямой диалог состоялся впервые за десятилетия и вселяет реальную надежду на налаживание мирной жизни афганского народа, -сказал в комментарии для ИА «Дунё» ведущий научный сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Баходир Эгамов. - На церемонии открытия переговоров участвовала официальная делегация Узбекистана, наряду с представителями Катара, США, Норвегии, Германии, Великобритании, Пакистана, Японии и других стран.
Говоря о прогрессе в продвижении внутриафганского урегулирования, политики и эксперты как в самом Афганистане, так и в странах, вовлеченных в афганское урегулирование, неизменно упоминают ключевую роль Ташкента в этом процессе. Более того, все чаще звучит утверждение, что именно инициативы Президента Узбекистана по стабилизации ситуации в Афганистане помогли «перезагрузить» сам афганский переговорный процесс ив корне переменить отношение к нему внешних игроков.
Почему политика Узбекистана получает такие высокие оценки и признание, причем на всех уровнях? Что именно ставится в заслугу Ташкента в процессе достижения мира в этой многострадальной стране? Какие инициативы Президента Узбекистана приводятся в пример?
Во-первых, проведение в марте 2018 году Международной Ташкентской конференции по Афганистану. Этот форум, инициированный лично Президентом Узбекистана, тогда вновь вернул утраченное внимание мировой общественности к продолжающемуся кровопролитию в Исламской Республике.
На площадке в Ташкенте тогда собрались Президент Ашраф Гани, министры иностранных дел, высокопоставленные дипломаты практически всех стран, кому была не безразлична судьба Афганистана. Была принята Ташкентская декларация, которая заложила ключевые принципы мирного урегулирования. Фактически был достигнут консенсус в отношении стратегии дальнейшего строительства мира в стране.
В подтверждение факта об особой значимости как самой конференции, так и усилий руководства Узбекистана по мирному урегулированию афганского кризиса, можно привести слова Президента Афганистана Ашрафа Гани, который в конце марта отметил: «Ташкентская международная конференция по Афганистану, проведенная два года назад по инициативе Президента Республики Узбекистан, стала ключевым событием – отправной точкой в процессе запуска политического процесса по мирному урегулированию афганской проблемы, поиска взаимоприемлемых форм и механизмов диалога заинтересованных сторон».
Об определяющей роли Ташкентского форума говорит и специальный представитель США по Афганистану Залмай Халилзад, признавая, что «конференция заложила прочный фундамент для достижения нынешних практических результатов». Как известно, именно после этой конференции были запущены прямые переговоры американской стороны с талибами, итогом которых стало подписание 29 февраля в столице Катара Соглашения между США и Движением «Талибан».
В нем были обозначены практически все важные условия достижения мира в стране – снижение насилия, вывод иностранных войск, освобождение пленных и, как итог, запуск инклюзивного межафганского диалога.
Подписанты этого важного Соглашения, в том числе глава политического офиса Движения «Талибан» в Катаре Мулла Бародар, выразили Узбекистану, наряду с другими ключевыми странами, искреннюю благодарность за оказанное содействие в продвижении мирного процесса.
Во-вторых, обновленная политика и инициативы Ташкента на афганском направлении нашли отклик внутри всего Афганистана: простого народа, официального правительства, различных политических сил.
Следует отметить, что Узбекистан не обременен негативным историческим наследием в Афганистане и имеет позитивный имидж среди основных афганских сил и широких слоев населения.
В Афганистане Ташкенту верят, доверяют, и на Ташкент надеются. И надо сказать, наша страна не подводит ожидания афганцев.
Эксперт пакистанского Центра глобальных и стратегических исследований Махмуд уль-Хасан Хан объясняет такой успех тем, что «политика Ташкента в Афганистане с самого начала основывалась на работоспособной формуле – завоевание сердец афганских граждан с помощью «интенсивного экономического сотрудничества» с Кабулом, успешной реализации транспортных и логистических проектов, а также расширения образовательных программ».
Преимуществом Ташкента также является то, что ему удалось выстроить личный и доверительный диалог с главой республики Ашрафом Гани, достичь полного взаимопонимания по широкому кругу вопросов.
Помимо этого, Узбекистан пользуется авторитетом среди других внутриполитических сил Афганистана, в том числе Движения «Талибан». Например, выражая надежду на сотрудничество с Ташкентом, заместитель главы офиса Движения в Катаре Абдул Салом Ханафий отмечал, что «талибы высоко ценят усилия Президента Узбекистана, выдвинувшего инициативы в интересах мира, стабильности, безопасности в их стране».
Не осталось не замеченным в Афганистане и то, что в сложный период пандемии Узбекистан вновь проявил себя как настоящий друг афганского народа, никогда не оставлявший его в тяжелые годы испытаний и невзгод. В то время, как другие страны закрыли свои границы с Афганистаном в связи с пандемией, Узбекистан вновь показал истинно братское отношение к афганцам. Благодаря принципиальной позиции Президента Узбекистана, наша граница оставалась всегда открытой для всех транспортных грузовых перевозок. Грузы с продовольствием, товарами первой необходимости, сырьем и топливом не прекращаясь шли в Афганистан, обеспечивая нормальную жизнедеятельность страны в это трудное время.
Кроме того, в период пандемии, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев неоднократно принимал решения оказать гуманитарную помощь афганскому народу. В г.Мазари-Шариф, что на севере Афганистана, были доставлены тонны муки, риса, растительного масла, сахара, детской одежды, средств медицинской защиты и гигиены и многое другое.
Примечательно, что признательность Президенту Мирзиёеву за усилия по оказанию гуманитарной помощи пострадавшим в регионе государствам, включая Афганистан, выражал Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
Понятно, что при таком раскладе участие узбекской стороны в мирном процессе несомненно будет оказывать на переговоры позитивное влияние. Как в этой связи указывает директор Центра афганских исследований Университета Небраски Шер Ахмадзай, «правительство Афганистана и народ очень рады более широкой вовлеченности Президента Шавката Мирзиёева и его Администрации на афганском направлении. Люди очень оптимистично смотрят и положительно настроены на участие узбекского правительства в афганском вопросе».
В-третьих, курс Президента Узбекистана позволил заново взглянуть на Афганистан, начать рассматривать его как органическую, неотъемлемую часть всей Центральной Азии.
Обозреватель американского издания «The Diplomat» Джеймс Дюрсов своей недавней статье, посвященной вкладу Узбекистана в афганское примирение, писал, что «приход к власти в 2016 году Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева изменил характер взглядов региона на Афганистан и способствовал признанию этой страны как части Центральной Азии. Соседи Исламской Республики из региона Центральной Азии теперь могут принять участие в интеграции Афганистана в экономику региона и предотвратить очередной крах правительства и гражданскую войну».
Призыв узбекского лидера перестать воспринимать эту страну исключительно как источник угрозы, а начать смотреть на Афганистан с точки зрения возможностей получил широкую международную поддержку. Теперь имеется общее понимание необходимости вовлечения Афганистана в региональные экономические процессы.
Эта идея была поддержана участниками Ташкентской конференции, седьмой Конференции регионального экономического сотрудничества по Афганистану в ноябре 2017 году в Ашхабаде, а также Международной конференции по противостоянию терроризму и насильственному экстремизму в Душанбе в мае 2018 года.
Более того, приходит понимание, что программы экономического развития могут сами выступать объединяющим началом для достижения межафганского национального примирения, формируют социально-экономическую базу процесса политического урегулирования ситуации в Афганистане. С этим, например, согласен, ведущий немецкий эксперт по Центральной Азии Гюнтер Кнабе. Он подчеркивает, что «афганская стратегия Узбекистана может стать основой для решения экономических и политических проблем и будет способствовать прекращению конфликта в многострадальной стране».
Поэтому сегодня так важно воспользоваться складывающейся ситуацией, обеспечить непрерывность и поступательность мирного процесса и параллельно с усилиями по примирению конфликтующих сторон, начать инвестировать в экономическое будущее Афганистана, показать всем участникам внутриафганского противостояния реальную выгоду от мирного созидательного труда и регионального сотрудничества.
Усилия, предпринимаемые Президентом Узбекистана, направлены на достижение именно этих целей и поэтому так важны для содействия межафганскому примирению, для будущего мира в Афганистане.