O'zbekiston Prezidenti: Toshkent xalqaro investitsiya forumi yuqori saviyada oʻtadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 27-yanvar kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumini yuqori saviyada tashkil etish masalasi boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Oxirgi yillarda mamlakatimizda investitsiya muhiti yanada yaxshilandi. Bu boradagi qonunchilik yangilanib, investorlar uchun huquqiy kafolatlar mustahkamlandi.
Oʻtgan Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yilida investitsiyalar hajmi sezilarli darajada oshdi. Ayniqsa, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalar 4,2 milliard dollarni tashkil etib, 2018-yilgiga nisbatan 3,1 milliard dollarga yoki 3,7 barobar oʻsdi.
Davlatimiz rahbari kuni kecha Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida iqtisodiyotni yuqori surʼatlar bilan rivojlantirish uchun faol investitsiya siyosati izchil davom ettirilishi, joriy yilda oʻzlashtiriladigan investitsiyalarning salmoqli qismi toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalar va kreditlar boʻlishini alohida qayd etdi.
Xususan, 2020-yilda mamlakatimiz iqtisodiyotiga 5,8 milliard dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish belgilangan. Shu maqsadda mart oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Forumning asosiy maqsadi iqtisodiyot drayverlari hisoblangan energetika, mashinasozlik, elektrotexnika, axborot texnologiyalari, toʻqimachilik, qishloq hoʻjaligi va oziq-ovqat sanoati, qurilish sohalari hamda hududlarga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni kengaytirishdir.
Yigʻilishda ushbu anjumanni yuqori saviyada tashkil etish uchun aniq tashkiliy vazifalar belgilab berildi.
Xususan, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga tarmoq va hududlar rahbarlari bilan birga xorijiy investorlarga taklif etiladigan istiqbolli loyihalar boʻyicha taqdimot materiallari tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Hududiy loyihalarni amalga oshirish uchun mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy investorlar oʻrtasida bevosita hamkorlik oʻrnatishga alohida eʼtibor qaratish kerakligi taʼkidlandi.
Tashqi ishlar vazirligiga yetakchi xorijiy kompaniyalar, xalqaro moliya tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari vakillarini forumga jalb etish boʻyi cha koʻrsatmalar berildi.
Anjuman oʻtkaziladigan joylarni yuqori saviyada tayyorlash, uni ommaviy axborot vositalarida keng targʻib etish va yoritib borish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Mutasaddilar forumga tayyorgarlik ishlari va erishilishi moʻljallanayotgan kelishuvlar haqida hisobot berdi.

President of Uzbekistan: Tashkent International Investment Forum to be held at a high organizational level
On January 27, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of organizing Tashkent International Investment Forum.
In recent years, the investment climate in the country has improved significantly. The legislative framework of the sphere has been updated, legal guarantees for investors have been strengthened.
The influx of investment considerably increased last year – in the Year of Active Investments and Social Development. Thus, the volume of foreign direct investment amounted to 4.2 billion dollars, which is 3.1 billion USD, or 3.7 times, as much as in 2018.
During his Address to the Oliy Majlis last week, the Head of the state noted that an active investment policy will be consistently continued this year in order to develop the economy at a fast pace, and that a significant part of investments attracted in 2020 will be foreign direct investment and loans.
In particular, it is planned to attract 5.8 billion USD foreign direct investment in the economy of the country this year. Tashkent International Investment Forum would serve this end.
The main goal of the forum is to attract foreign direct investments in the driver sectors of the economy like energy, mechanical and electrical engineering, information technology, textile, agriculture and food industries, construction sector, as well as in the regions of the country.
The meeting participants identified specific tasks for holding the event at a high organizational level.
In particular, the Ministry of Investments and Foreign Trade has been instructed to prepare, together with regional leaders, presentation materials on promising projects to be offered to foreign investors.
The President noted the need for paying special attention to establishing direct partnership between local producers and foreign investors in implementing regional programs.
The Ministry of Foreign Affairs has been tasked with inviting representatives of leading foreign companies, international financial organizations and the media to the forum.
Issues related to the high-quality grounding of premises for the occasion, along with extensive promotion and coverage of the forum in the media, were discussed at the meeting.
Responsible officials reported on the preparations for the event and the expected agreements and deals.