Kobul shahrida Afg‘oniston-O‘zbekiston-Qozog‘iston-Xitoy temir yo‘li marshrutining ishga tushirilishi bo‘yicha tadbir bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 11-sentabr kuni Kobul shahridagi “Arg” saroyida Afg‘onistondan Xitoyga O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlari orqali birinchi konteyner poezdi yo‘lga qo‘yilishi munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi, unda Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani, Hukumat a’zolari, Parlamentning ikkala palatasi deputatlari, Afg‘onistonning ijtimoiy-siyosiy va ishbilarmon doiralari, shuningdek, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, Afg‘oniston transport vaziri Yama Yari mamlakatda transport koridorlarini rivojlantirish va afg‘on mahsulotlarini Xitoyga eksport qilish rejalari to‘g‘risida so‘zladi. U Hayraton portidan Xitoyga 41 vagonli birinchi konteyner poezdining muvaffaqiyatli yuborilishini olqishladi. Vazirning ta’kidlashicha, temir yo‘l transportining yo‘lga qo‘yilishi Afg‘oniston eksportini bir necha marotaba ko‘paytiradi va shu bilan birga tovarlarni tashish va yetkazib berish vaqtini kamaytiradi.
Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani o‘z nutqida ishtirokchilar e’tiborini Afg‘oniston o‘zining noyob gegrafik joylashuvi tufayli Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari o‘rtasida bog‘lovchi bo‘g‘in ekanligiga qaratdi. “Bugun Afg‘oniston uchun tarixiy kun, u eksportga yo‘naltirilgan iqtisodiyotni rivojlantirish yo‘liga o‘tmoqda”, – dedi Afg‘oniston rahbari.
Muhammad Ashraf G‘ani O‘zbekistonning mintaqadagi yuklar tranziti, transport va kommunikatsiya yo‘nalishlarini rivojlantirishdagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi va Afg‘oniston yuklarining Xitoyga tranzit qilinishiga ko‘maklashgani uchun respublika rahbariyatiga alohida minnatdorchilik bildirdi: “Men qadrdon do‘stim Prezident Shavkat Mirziyoyevga Afg‘onistonni tiklash va rivojlantirish yo‘lida mamlakatimiz xalqi va hukumatiga ko‘rsatayotgan yordam uchun samimiy minnatdorchilik bildirmoqchiman”.
2019-yil 12-sentabr kuni Kobul politexnika universitetida “Afg‘onistonning mintaqaviy tranzit markazi sifatidagi o‘rni” mavzusidagi konferensiya davom ettirildi, unda Afg‘onistonning ijtimoiy-siyosiy va ishbilarmon doiralari, shuningdek, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdilar.

В г.Кабуле состоялись мероприятия по случаю запуска железнодорожного маршрута Афганистан – Узбекистан – Казахстан – Китай
11 сентября 2019 года в г.Кабуле во дворце «Арг» состоялось торжественное мероприятие по случаю запуска первого контейнерного поезда из Афганистана в Китай через территории Узбекистана и Казахстана, в котором приняли участие Президент Исламской Республики Афганистан Мухаммад Ашраф Гани, члены Правительства, депутаты обеих палат Парламента, представители общественно-политических и деловых кругов ИРА, а также дипломатического корпуса.
По информации Посольства Узбекистана, Министр транспорта ИРА Яма Ярий поделился планами по развитию транспортных коридоров в стране и экспорта афганской продукции в КНР. Он приветствовал успешный запуск первого контейнерного поезда в составе 41 вагона из порта Хайратон в Китай. Министр подчеркнул, что запуск железнодорожного транспорта будет способствовать дальнейшему увеличению экспорта ИРА в разы и при этом сократит расходы на транспортировку грузов и сроки поставок.
В своем выступлении Президент ИРА Мухаммад Ашраф Гани обратил внимание участников на то, что Афганистан в силу уникального географического положения является связывающим звеном между регионами Центральной и Южной Азии. «Сегодня является историческим днем для Афганистана, который становится на путь развития экспортоориентированной экономики», – сказал глава ИРА.
Мухаммад Ашраф Гани высоко оценил заслуги Узбекистана в развитии транзита грузоперевозок, транспортно-коммуникационных маршрутов в регионе и отдельно поблагодарил руководство республики за содействие в транзите грузов ИРА в КНР: «Хочу выразить свою искреннюю благодарность своему большому другу Президенту Шавкату Мирзиёеву за оказываемую поддержку народу и правительству Афганистана на пути восстановления и развития страны».
12 сентября 2019 года в здании Кабульского политехнического университета была продолжена работа конференции на тему «Роль Афганистана в качестве регионального транзитного хаба», в ходе которой приняли участие представители общественно-политических и деловых кругов Афганистана, а также дипломатического корпуса.